Konsultacje psychologiczne i psychoterapia

Spotkanie z doświadczonym psychoterapeutą to szansa na rozwiązanie problemu, zyskanie nowej perspektywy, refleksję nad tym czemu nadaję w życiu wartość i w jak różnych kierunkach mogę teraz pójść. Nade wszystko to wyjątkowa relacja z kimś, kto przypomni nam o naszych zasobach i pomoże dojść do najlepszych, bo naszych własnych, wniosków.
Dzieci i nastolatkowie to pacjenci, którym w procesie psychoterapii możemy podarować najwięcej. Ich strategie radzenia sobie nie są jeszcze utrwalone, co pozwala na wprowadzanie użytecznych i efektywnych zmian. Praca z dziećmi i adolescentami prowadzona jest w formie terapii rodzinnej lub przy istotnym współudziale rodziców, którzy są ekspertami od potrzeb swoich dzieci.
Sesje w terapii par służą refleksji nad tym czy indywidualne opowieści partnerów spotykają się we wspólnej narracji. Terapeuta nie jest sędzią ani mediatorem. Dzięki swojej wiedzy i doświadczeniu potrafi jednak zadać takie pytania, nad którymi partnerzy się dotąd nie zastanawiali.
Kiedy pozwolić, a kiedy zabronić? Co jest naturalnym elementem dorastania, a co powinno niepokoić? W jaki sposób motywować dziecko do nauki? Co powiedzieć dziecku, które się boi, denerwuje albo smuci? Wsparcie i doradztwo dla rodziców to ten element pracy psychologicznej, dzięki któremu często udaje się zapobiec problemom, uporządkować własne przekonania o wychowaniu i poczuć się pewniej w roli rodzica.
JAK PRACUJEMY?
Metody i techniki pracy, z których korzystamy w procesie terapii
1
TERAPIA SYSTEMOWA
Pozwala zobaczyć zgłaszane problemy w szerszym kontekście i rozwiązywać je na bazie zasobów pacjenta.
2
TERAPIA NARRACYJNA
Każdy z nas nosi w sobie określoną opowieść o sobie, świecie i ważnych relacjach. Praca na tej narracji pozwala rozwiązać bieżące trudności i odzyskać dobrostan.
3
TERAPIA SCHEMATÓW
Niezaspokojone w dzieciństwie potrzeby potrafią zadecydować o wielu rzeczach w naszej dorosłości. Dlatego warto się im przyjrzeć w procesie terapii.
4
PRACA Z CIAŁEM
„Ciało jest mądre” mówią najlepsi klinicyści. To ono pamięta cierpienie, informuje nas o przeciążeniach, sygnalizuje potrzebę zmian w życiu.
5
PLAY THERAPY
Terapia zabawą pozwala pomóc dzieciom rozwiązywać nawet najpoważniejsze kłopoty bez utrwalania w nich doświadczenia trudnych i bolesnych rozmów.
6
PSYCHOLOGIA JUULA
Duński pedagog Jesper Juul jest jednym z najbardziej uznanych na świecie specjalistów pracy z dzieckiem i rodziną.
UMÓW SIĘ NA WIZYTĘ
W Instytucie terapię prowadzi psychoterapeuta Joanna Sowińska.