O współczesnych nastolatkach i młodych dorosłych coraz częściej mówi się “pokolenie bezdecyzyjne”. Ale wcale nie trzeba być bardzo młodym, żeby w dzisiejszym świecie odczuwać trudność z podejmowaniem decyzji. W kalejdoskopie opcji każda wydaje się warta rozważenia, a ryzyko podjęcia złej decyzji jest bardzo duże. Kultura wmawia nam, że wszystko zależy od nas. A jeśli tak, ciężar gatunkowy każdego wyboru i każdej decyzji jest naprawdę duży. Jeśli ja odpowiadam za mój sukces i za moją porażkę, to przecież muszę dobrze wybierać.
Sytuacja prowadzenia terapii czy konsultacji z osobą, która ma trudności w podejmowaniu decyzji, jest specyficzna i wymaga uważności. Z jednej strony Pacjent deklaruje, że przez brak decyzyjności cierpi. Z drugiej strony- motywowanie czy popychanie go do dokonania wyboru nie mieści się w relacji terapeutycznej w rozumieniu systemowym/narracyjnym. Co zatem robić? O czym rozmawiać?
Na koniec usłyszycie też kilka słów o kontekście władzy w relacji Terapeuta-Pacjent. O czym należy pamiętać, by sesja nie przerodziła się w demonstrację władzy terapeutycznej?
Photo by Kyle Glenn on Unsplash
Szczegóły
- Wykłady 1
- Testy 0
- Czas trwania Dożywotni
- Poziom Wszystkie
- Język Polski
- Słuchacze 18
- Certyfikat Tak
- Egzamin Tak